čtvrtek 26. listopadu 2015

Testament mládí


V lednu letošního roku mělo v zemi svého původu premiéru britské historické drama plné mladých nadějí filmového plátna. Do české distribuce ale snímek zařazen nebyl (začátkem listopadu vyšel alespoň na DVD). Přišli diváci o velký zážitek?Testament of Youth je autobiografický román vydaný roku 1933 (do češtiny zatím nebyl přeložen). Autorka Vera Brittain v knize líčí především dopad první světové války na život své rodiny. Román se již dočkal zpracování v podobě televizního seriálu (1979) i rozhlasové hry (1998). Roku 2009 byl oznámen vznik filmu pod záštitou producenta Davida Heymana (pracoval na Harry Potter sérii). Režie se ujal James Kent, pracující doposud jen pro televizi.

Náš příběh začíná roku 1914. Mladá dívka Vera (Alicia Vikander) a její bratr Edward (Taron Egerton) si užívají léto s přáteli Rolandem (Kit Harington) a Victorem (Colin Morgan). Vera je velmi emancipovaná a touží po studiu na Oxfordské univerzitě. Otec jí po dlouhém přemlouvání dovolí zúčastnit se přijímací zkoušky a dívka je skutečně přijata. Pod dozorem gardedámy se začne scházet s Rolandem, ve kterém našla zalíbení. Vypukne ale první světová válka a Roland s Edwardem odchází na frontu. Vera se nedokáže soustředit na studium, stane se tedy dobrovolnou sestrou. Roland požádá Veru o ruku, jejich svatbu ale překazí tragická událost.
 
Filmů o osudové lásce, které se postaví do cesty válka, byl natočen bezpočet. Český divák si jistě vzpomene minimálně na Svěrákův Tmavomodrý svět nebo na mnohokrát reprízovaný Pearl Harbor Michaela Baye. V těchto případech je sladkobolná romance nutící slabší povahy sáhnout po kapesníku vyprávěna na pozadí velkolepých bitevních sekvencí. Režisér Kent ale natočil spíše komorní příběh bez výbuchů a výstřelů, postavy o válce vlastně jenom mluví (a píšou dopisy). Jediným důkazem světového konfliktu tak jsou zranění a mrtví vojáci, se kterými přijde Vera jako zdravotní sestra do kontaktu. Kdo tedy od snímku očekává „válku v přímém přenosu“, bude zklamán. Pokud ale nefunguje ani milostná linka příběhu, už je něco v nepořádku.


Vztahu Very a Rolanda jsem jednoduše nefandila. Mladík na mě už od první chvíle působil jako člověk, který si své milované příliš neváží (nebude jí přece odpovídat na každý dopis). Také jí vyčítá, že nesouhlasí s jeho vstupem do armády. Když Roland odjel bojovat, přála jsem hrdince, aby si raději našla lepší partii. Problém je zřejmě v hereckém představiteli. Kita Haringtona jsem si jako velká fanynka Hry o trůny celkem oblíbila, ale musím objektivně uznat, že nepatří mezi nejlepší herce. Sympatický vzhled není všechno.

Mnohem větší radost jsem měla z výkonu Tarona Egertona, ač jeho postava bohužel nedostala tolik prostoru. Po nečekaném úspěchu Kingsmanů se mladý Brit jistě může těšit na další zajímavé nabídky. Největší hvězdou snímku je však bezpochyby Alicia Vikander. Herečce švédského původu jsem věřila každé slovo, každou slzu. Do role se naprosto položila a proměnu z naivního děvčete v samostatnou ženu bojující s těžkým osudem zvládla na jedničku. Veru měla původně ztvárnit Saoirse Ronan, změna v obsazení byla ale trefou do černého.

James Kent se za svůj první celovečerní projekt nemusí stydět. Film solidně popisuje období první světové války (výpravě a kameře nelze nic vytknout), přesto v něm nenajdete žádnou scénu, která by vám na delší dobu utkvěla v paměti. Alicia předvádějící bezchybný výkon je tím hlavním důvodem, proč byste eventuálně mohli dát Testamentu mládí šanci.

Hodnocení: 60%


Recenze byla původně publikována na filmserveru.cz.


Žádné komentáře:

Okomentovat